cze 14

Dobór produktu zależy od rodzaju drewna

Kategoria: Okna

Zewnętrzne powłoki zabezpieczają ramy drewniane przed wilgocią, wodą i zakażeniem biologicznym, ale również wpływają na ich estetykę. Najczęściej stosuje się wodorozcieńczalne farby, lakiery i nowoczesne impregnaty akrylowe. W przeciwieństwie do starszych środków chemoutwardzalnych są one elastyczne, a więc współpracują z drewnem i nie pękają podczas odkształcania się pod wpływem zmian wilgotności i temperatury czy silnego parcia wiatru. Nowe środki nie zawierają też szkodliwych dla człowieka rozpuszczalników, a dzięki temu, że przepuszczają parę wodną, nie grozi im łuszczenie się czy powstawanie pęcherzy, gdy drewno odsycha.

Dobór produktu zależy od rodzaju drewna, a konkretnie jego twardości i składu chemicznego (na przykład zawartości garbników i żywic). Profile powinny być zabezpieczane, zanim zamontuje się w nich okucia i pakiet szybowy. Tylko wtedy środki ochronne mogą równomiernie pokryć całą powierzchnię, również te strefy, które później zostaną przysłonięte.
W procesie produkcyjnym na profile nakłada się najczęściej kompletny system powłok, czyli warstwę podkładową i wierzchnią (oczywiście dwuetapowo, z zachowaniem przerwy technologicznej na suszenie). Można też zamówić ramy tylko z samą warstwą podkładową, która wystarcza jako ochrona na czas przewozu i montażu, a umożliwia pomalowanie okna według własnych upodobań. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne malowanie nie zapewni takiej jakości powłoki, jaką daje obróbka fabryczna, więc okno szybciej będzie wymagało odnowienia. Tradycyjną metodą nanoszenia powłok na profile jest pistolet natryskowy. W wielu zakładach nadal używa się go do nakładania wierzchniej warstwy farby lub lakieru. Nie jest to jednak ręczny pistolet powietrzny, jakiego zazwyczaj używa się podczas samodzielnego malowania. Nowoczesne pistolety natryskowe nie wymagają użycia powietrza. Dzięki temu cząsteczki farby rozpylane na powierzchnię ramy nie są osuszane w powietrzu, a więc lepiej przylegają do drewna, tworząc równomierną, gładką i nieporowatą powłokę, co znacząco wpływa na zwiększenie jej trwałości i ułatwia pielęgnację. Do nakładania impregnatów podkładowych nie używa się pistoletów, tylko bardziej skomplikowanych technologii, jak choćby najpopularniejsza flow coating. Polega ona na wielokrotnym spryskiwaniu ram okiennych z wielu kierunków i pod wysokim ciśnieniem, co zapewnia równomierne pokrycie preparatem wszystkich powierzchni i krawędzi ramy. W zależności od preferencji na warstwę wykończeniową ram można wybrać lakiery lub bejce transparentne oraz kryjące. Transparentne, czyli lazury, nie przysłaniają rysunku słojów drewnianych, a jedynie nadają ramom określony odcień – inny dla różnych gatunków drewna. Lakiery lub farby kryjące zasłaniają słoje, sprawiając, że całe ramy mają jednolity kolor. Oba rodzaje są odporne na zarysowania, wilgoć i promieniowanie UV, ale powłoki lazurowe częściej wymagają odświeżania – co dwa-trzy lata.
Uwaga! Powłoki nie są odporne na środki o odczynie alkalicznym – jak zaprawa murarska – dlatego podczas składowania okien i prowadzenia prac murarskich w ich pobliżu ramy muszą być osłonięte folią ochronną!

Podobne wpisy:
  1. Okapnik okna
  2. Materiał na okna
  3. Jakie okna wybrać
  4. Profesjonalny montaż okien
  5. Okna przesuwne
komentarze: 0 » tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>