maj 15

Materiał na okna

Kategoria: Dom, Okna

Z włókna szklanego
Są zrobione z kompozytu poliestrowo-szklanego (włókna szklane z żywicą poliestrową). Włókna szklane to około 70% materiału, pozostałe 30% to żywica poliestrowa. Mimo że zaliczane są do grupy okien z tworzyw sztucznych, ich cechy fizyko-chemiczne zbliżają je do okien aluminiowych. W niskiej temperaturze (-40°C) nie wykazują tendencji do sztywnienia i kruszenia się, natomiast w wysokiej (+100°C) nie ulegają uplastycznieniu i wykazują bardzo małą rozszerzalność termiczną – zbliżoną do rozszerzalności termicznej szkła. Cechy te pozwalają na montaż kilku okien obok siebie, bez pozostawiania przerw dylatacyjnych.
Są odporne na korozję i butwienie, kwasoodporne oraz bardzo wytrzymałe na zginanie, rozciąganie i uderzenia. Ich konserwacja nie jest trudna i pracochłonna. Wystarczy myć ramy wilgotną szmatką z delikatnym środkiem myjącym używanym w gospodarstwie domowym.
Cena: zależy od wielkości okna -1000-1500 zł/m2. Niższa, gdy okno ma większą powierzchnię lub jest nieotwieralne.

Aluminiowe
Ich profile wykonane są ze stopów aluminium, magnezu i krzemu. Dzięki domieszkom magnezu są bardziej wytrzymałe, natomiast krzem powoduje większą trwałość w porównaniu z ramami z czystego aluminium. Decydując się na zakup takich okien, musimy pamiętać, żeby wybrać profile „ciepłe”. Mają one konstrukcję złożoną z dwóch elementów aluminiowych połączonych wkładką termiczną z tworzywa sztucznego. Zwiększa ona izolacyjność cieplną ram, a tym samym poprawia komfort użytkowania okien.
Powierzchnia profili jest wykończona metodą anodowania (na powierzchni wytwarza się warstwę tlenku aluminium) oraz lakierowania (profil powleka się lakierem poliestrowym i wypala w piecu). Powierzchnie anodowane najczęściej mają kolor złoty, brązowy, ciemnobrązowy lub naturalnego aluminium. Lakierowane proszkowo umożliwiają uzyskanie bardzo szerokiej palety barw (około 180). Bieżąca konserwacja okien powinna być przeprowadzana przynajmniej trzy razy w roku (nad morzem i na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza — częściej), na przykład środkami przeznaczonymi do pielęgnacji karoserii samochodowych. Cena: zależy od wielkości okna – 800-1100 zł/m2. Niższa, gdy okno ma większą powierzchnię.

Hybrydowe
To okna drewniane z powłokami z PCW. Dzięki takiej powłoce drewno jest chronione przed wilgocią i słońcem. Takie okna są polecane do pomieszczeń wilgotnych (łazienka, kuchnia, pralnia). Produkowane są również okna, których konstrukcja od strony wewnętrznej wykonana jest z drewna, natomiast warstwę zewnętrzną stanowi profil aluminiowy, Obie części są zespolone łącznikiem, który jest elastyczny i dzięki temu amortyzuje różnice odkształceń mogących występować w takiej ramie.
Konserwacja okien hybrydowych jest uzależniona od materiału, z którego są wykonane. Myjemy je środkami przeznaczonymi do drewna, PCW lub aluminium z częstotliwością, jaką stosuje się dla każdego z profili. Cena: zależy od wielkości okna i jego budowy – 700-1550 zł/m2. Niższa, gdy okno ma większą powierzchnię. Wyższa, gdy jest to okno drewniano-aluminiowe.

Podobne wpisy:
  1. Jakie okna wybrać
  2. Jak wybrać dobre okna
  3. Nowe okno – stary parapet wewnętrzny
  4. Okna drewniane w ofercie BUDVAR Centrum SA
  5. Okna przesuwne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>