sie 6

Montaż drzwi w kasecie

Kategoria: Dom, Drzwi

Pełne wykorzystanie przestrzeni pomieszczenia oraz łatwiejszy montaż i konserwację zapewniają drzwi przesuwne chowające się w specjalnej kasecie.

Jest ona sprzedawana w komplecie ze wszystkim, co potrzebne do zbudowania ścianki osłonowej. Kupić można dwa rodzaje kaset: przeznaczone do montażu w ścianach z płyt gipsowo-kartonowych i do ścian murowanych.

Warto pamiętać, że montaż drzwi w kasecie jest opłacalny, bo pozwala w przyszłości uniknąć niespodziewanych awarii – na przykład częstego opadania górnej szyny, która została prowizorycznie zamontowana i przykryta ścianą. Oznacza to konieczność demontażu ściany, gdyż w rozwiązaniach bez kasety brak jest dostępu do szyny. W kasetach bez problemu można też wymienić drzwi na inne. Równie łatwe jest zdemontowanie szyny w przypadku wymiany drzwi czy jakiejś awarii, na przykład przesunięcia górnej blokady lub konieczności wymiany uszkodzonego wózka.

Kasetowe sposoby
Decyzja o zastosowaniu drzwi chowanych w ścianę powinna zostać podjęta w trakcie projektowania, a najpóźniej w trakcie budowy domu. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie ściany działowe mają być murowane. Trzeba pamiętać, że w przypadku drzwi w kasecie szerokość otworu drzwiowego to podwójna szerokość skrzydła plus dodatkowo 5-10 cm wymagane przez producenta kasety. Gdy drzwi mają być dwuskrzydłowe, wymiar ten trzeba pomnożyć przez dwa. Ich typowe szerokości do instalowania w kasetach to: 60, 70, 80, 90, 100 cm (przy czym dwie pierwsze nie są zalecane w przypadku drzwi jednoskrzydłowych – ze względu na wygodę). Warto pamiętać o tym, że otwór w ścianie na drzwi dwuskrzydłowe ze skrzydłami szerokości 70 cm to około 3 m. Może się więc okazać, że tam, gdzie mają być one zamontowane, korzystniejsze będzie wybudowanie ściany z płyt gipsowo-kartonowych zamiast murowanej. Często zdarza się jednak, że ściany działowe już stoją, a inwestor decyduje się na drzwi przesuwne chowane w ścianę. W tej sytuacji należy powiększyć otwór tak, aby zmieściła się w nim kaseta o odpowiednich wymiarach, nie zapominając przy tym o zamontowaniu nadproża (to najważniejszy element konstrukcji), które ma zadanie podtrzymywać górną część ściany. Późniejszy, już po etapie budowy, montaż kaset jest więc możliwy, ale oznacza spory remont.

Kasety do drzwi przesuwnych to specjalne konstrukcje do montażu wewnątrz ściany wykonane z blachy ocynkowanej i aluminium. Nie wymagają przygotowania ścian – wiadomo, że powinny być proste, aby po założeniu kasety nie okazało się, że są na nich jakieś nierówności. Kasety do ścian z płyt gipsowo-kartonowych są bardziej popularne ze względu na łatwość montażu. Trzeba tylko dopasować kasetę do grubości ściany działowej – najczęściej ma ona 10 lub 12,5 cm. Niektórzy producenci oferują tak zwane kasety uniwersalne, co oznacza, że pasują do ścian działowych różnej grubości – 100 i 125 mm.

Kasety do montażu w ścianach z płyt są też łatwiejsze do magazynowania i transportowania, a to dlatego, że dopiero na placu budowy składa się je z gotowych elementów.

Kasety do ścianek murowanych przygotowane są do montażu w ścianach z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych itp. Takie ściany mają standardowo grubość 6,5, 12 lub 18 cm.

Z kolei kasety do drzwi mogą mieć wymiary 10, 18 albo 17,5 cm – w zależności od sposobu, w jaki otwierają się drzwi. Dlatego najpierw należy wybrać drzwi, a potem do grubości kasety dopasować grubość ściany działowej. Kasety do montażu drzwi w ścianach murowanych trafiają na plac budowy gotowe do montażu – stąd ich trudniejszy transport i przechowywanie.

Podobne wpisy:
  1. Drzwi przesuwne chowane w ścianie
  2. Zamki i klamki
  3. Jak dopasować drzwi do wnętrza
  4. Drzwi jak ulał
  5. Usytuowanie a rodzaj drzwi
komentarze: 0 » tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>