maj 26

Usytuowanie a rodzaj drzwi

Kategoria: Drzwi

Drzwi powinny tworzyć harmonię, zarówno same w sobie, jak i względem otoczenia. W stosunkowo wysokich, reprezentacyjnych wnętrzach drzwi standardowej wysokości stwarzają wrażenie, jakby były dla krasnoludków. W wyższych drzwiach ponad skrzydłem może być zastosowane stałe wypełnienie, ale również wyższe może być też samo skrzydło. W tym drugim przypadku należy jednak zwrócić uwagę na proporcje – skrzydła nie należy przesadnie wydłużać. Ciekawym rozwiązaniem są drzwi o wysokości do samego sufitu (lub prawie) . Gdy mają odpowiednie rozmiary i skrzydła pełnej wysokości, umożliwiają otwarcie i połączenie przestrzeni pomieszczeń. Brak nadproża (lub niskie nadproże) powoduje, że po otwarciu drzwi nie mamy otworu w ścianie, ale po prostu jej brak. Szerokość drzwi jednoskrzydłowych wynika z wymagań użytkowo-funkcjonalnych, a także czysto technicznych – chodzi tu głównie o wytrzymałość zawiasów. Wymiary wymagane przepisami są zupełnie wystarczające i należy ich przestrzegać. Szerokość drzwi powinna być adekwatna do ich funkcji. Prowadzące do głównych pomieszczeń, pokoi mogą posiadać szerokość większą niż przepisowe 80 cm, co poprawi ich funkcjonalność.
Tym do łazienki zupełnie wystarczy 80 cm, jeżeli jednak nie ma kłopotu z miejscem, to i tu warto instalować nieco większe. Drzwi powinny być zamontowane w takim miejscu, aby ich skrzydło nie przeszkadzało. Szczególnie gdy z założenia mają być przez większość czasu otwarte. Wtedy można zastosować drzwi wykładane na ścianę, przesuwne lub składane.

Przesuwne dają z kolei sporo korzyści użytkowych i estetycznych. Ich skrzydła mogą się przesuwać na ścianę, dając efekt podobny jak drzwi wykładane, ale mogą się także w nią wsuwać. Dzięki temu całkowicie znikają. Taki efekt jest bardzo pożądany, gdy raz na jakiś czas chcemy pomieszczenia połączyć. Klasyczny przykład to połączenie jadalni z kuchnią czy salonem.
W przypadku drzwi składanych warto zwrócić uwagę na to, aby nie wyglądały jak harmonijka z wąskich elementów (takie nadają się jedynie do garderoby) , ale w miarę konkretne skrzydła. W pomieszczeniach, w których nie ma okien – na przykład w holu czy w korytarzu – świetnie sprawdzają się drzwi przeszklone.

Podobne wpisy:
  1. Kupujemy drzwi wewnętrzne
  2. Jak dobrać drzwi do wnętrza
  3. Jak dopasować drzwi do wnętrza
  4. Drzwi przesuwne chowane w ścianie
  5. Kolor drzwi
komentarze: 0 » tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>