sie 19

Zamki i klamki

Kategoria: Budownictwo, Drzwi

Zamknięcie drzwi tradycyjnych na klamkę oraz zasunięcie drzwi przesuwnych nie zawsze gwarantuje wystarczającą prywatność – czasem konieczne jest zainstalowanie w drzwiach zamka. Drzwi przesuwne nie są pozbawione takiej możliwości. Zamki do nich mogą być zamykane na klucz lub tak zwane łazienkowe. Rolę klamki odgrywają w drzwiach przesuwnych uchwyty- najpopularniejsze są okrągłe, umieszczane prawie na równi z licem skrzydła. Można kupić również relingi nadające się do montażu w skrzydłach wykonanych ze szkła.
Są też bardziej odporne na naciski boczne i fabrycznie pokryte odpowiednią siatką do tynkowania. Kasety są tak przygotowane, by każdy bez problemu mógł je zamocować. W opakowaniu znajduje się szczegółowa instrukcja, która opisuje krok po kroku montaż kasety w ścianie.

Z ościeżnicą czy bez
Najpopularniejsze modele kaset są wyposażone w ościeżnice. Mogą być z MDF-u foliowanego lub fornirowanego. Dzięki nim drzwi zyskują wykończenie pasujące do modeli otwieranych tradycyjnie. Można kupić takie modele kaset, których konstrukcja ułatwia montaż ościeżnic. Jest to szczególnie przydatne przy wykorzystaniu tradycyjnych ościeżnic regulowanych (takich samych jak w drzwiach skrzydłowych). Ponieważ modne są minimalistyczne modele drzwi tradycyjnych, drzwi przesuwne chowane w ścianie nie pozostają w tyle za obowiązującymi trendami. Dlatego można już kupić specjalne modele kaset w systemie bezościeżnicowym niewymagają-cym zastosowania listew maskujących. Widoczne dla użytkowników krawędzie kasety są tak wykończone, że nie potrzebują maskowania. Przy zastosowaniu jednakowego koloru ściany oraz drzwi można stworzyć niepowtarzalną aranżację pomieszczenia, w którym drzwi po prostu stapiają się ze ścianą lub w niej giną.

Wygodne dodatki
Oczywiście stanowią wyposażenie ponadstandardowe, czyli są dodatkowo płatne.
Samozamykacz, czyli mechaniczny system automatycznego zamykania. Powoduje samoczynne zamknięcie otwartych drzwi. Można go instalować po montażu kasety, ale przed umieszczeniem w niej drzwi. Samozamykacze mają regulowaną szybkość zamykania i są niewidoczne dla użytkowników. Doskonale nadają się na przykład do łazienek. Napęd elektryczny jest całkowicie wbudowany w kasetę oraz ościeżnicę. Zestaw składa się z silnika elektrycznego montowanego na prowadnicy w tylnej części kasety, układu elektronicznego oraz transformatora. Aby napęd sprawnie działał, maksymalna waga skrzydła w jednej kasecie nie może przekroczyć 60 kg. W przypadku braku zasilania możliwe jest manualne prze-sunięcie drzwi. Na zamówienie dostępna jest wersja z fotokomórką oraz zdalnym sterowaniem.
Synchronizacja do kasety podwójnej umożliwia jednoczesne otwieranie i zamykanie obu skrzydeł drzwi dwu-skrzydłowych. System ten można zainstalować w zamontowanej już kasecie. W komplecie z synchronizacją warto zastosować uszczelkę chroniącą dłonie przed przytrzaśnięciem. Mechanizm synchronizacji dla kaset teleskopowych umożliwia równoczesne i płynne zamykanie oraz otwieranie obu części skrzydła. System ten można instalować po montażu kasety, ale przed umieszczeniem w niej drzwi. Niektóre modele kaset mają też specjalnie przygotowane miejsca, w których można zamontować okablowanie (przewody elektryczne i komputerowe, zasilanie dla kinkietów).

Podobne wpisy:
  1. Montaż drzwi w kasecie
  2. Drzwi przesuwne chowane w ścianie
  3. Drzwi z oknami
  4. Usytuowanie a rodzaj drzwi
  5. Jak dobrać drzwi do wnętrza
komentarze: 1 » tagi: , , ,

Jedna odpowiedź do wpisu “Zamki i klamki”

  1. Ola pisze:

    Bardzo ciekawy wpis. Większość osób koncentruje się jedynie na wyborze drzwi, nie zwracając uwagi na pozornie nieistotnej kwestii jaką są klamki. A tak naprawdę, odgrywają one ważną rolę w tym jak dane drzwi się prezentują. Dlatego też, warto tu zainwestować w klamki wysokiej jakości.



Sygnały ping do tego wpisu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>