sie 6

Profesjonalny montaż okien

Kategoria: Budownictwo, Okna

Przywiezienie zakupionych okien na plac budowy zawsze wywołuje w inwestorach dreszczyk emocji. Okna są ładne, nowe, mają gwarancję producenta, ich jakość nie podlega dyskusji.

Niestety, zanim będzie można samodzielnie zacząć o nie dbać, przecierać je i ostrożnie obsługiwać, stolarka najpierw musi trafić w ręce montażysty – rzadko ostrożnego i delikatnego. Jeśli źle wykona on swoją pracę, okna nie będą miały deklarowanych w karcie produktu parametrów, poza tym szybko się zniszczą. Najlepiej korzystać z usług renomowanych ekip wykonawczych polecanych przez producenta okien. Uzyskuje się wtedy kilkuletnią gwarancję na bezawaryjne użytkowanie okna. Usługi firm „z zewnątrz” takim przywilejom nie podlegają. Szczegóły dotyczące montażu, rodzaj łączników i ich rozmieszczenie zazwyczaj są określone w instrukcji dołączanej do zakupionych okien – innej dla dużych drzwi przesuwnych, a innej dla małych nieotwieranych okienek, nie można ich uśredniać. Niezmienne są tylko ogólne zasady. Przede wszystkim okna bezwzględnie wymagają osłonięcia folią ochronną. Montaż nie może odbywać się w słotnym okresie jesiennym lub zimowym, nie powinien też być prowadzony latem na silnie nasłonecznionych elewacjach. Okna należy osadzać w ścianie dopiero po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku.

Choć ramy są zabezpieczone powłokami ochronnymi, wilgoć technologiczna wydobywająca się z betonowanych podłóg lub świeżych tynków jednak wnika w drewno i powoduje zbytni wzrost jego wilgotności oraz pęcznienie. To może prowadzić do zrywania spoin klejowych na połączeniach czopowych naroży, przebarwień powłok malarskich, sinizny i korozji okuć.

Szukając oszczędności
Na jakości okien oszczędzać nie warto. Podobnie na ich cechach użytkowych, z których przecież będziemy korzystać przez wiele lat. Warto jednak szukać korzystnych ofert producentów – na przykład promocji albo kompletnych usług, czyli zakupu okien z montażem. Standardowo okna są objęte stawką VAT wynoszącą 22%. Przy zamówieniu ich z montażem stawka na całość zmniejsza się do 7%. Pozostałe 15%
odejmuje się od ceny okien jako rabat
Zanim jednak w ciemno podpisze się umowę ze sprzedawcą, lepiej przyjrzeć się szczegółowej wycenie montażu, bo być może oszczędność okaże się pozorna. Warto zebrać oferty z kilku miejsc, od sprzedawców i montażystów, aby mieć rozeznanie w orientacyjnych kosztach. Szacunkowo można przyjąć, że za montaż płaci się około 10% ceny okien. Jedni fachowcy wyceniają powierzchnię otworów (od 25 do ponad 100 zł/m2), inni ich łączny obwód (od 30 do 80 zł/m).
Po osadzeniu okien powinna też wykonać obróbkę tynkarską ościeży – chyba że rezygnuje się z tej części usługi, powierzając ją ekipie wykończeniowej. Wówczas montaż powinien być tańszy o koszt wykonania obróbek.
Uwaga! Montaż przeprowadzony przez autoryzowaną ekipę zapewnia kilkuletnią gwarancję na okno, dlatego czasami warto skorzystać z niego, nawet jeśli jest nieco droższy!

Podobne wpisy:
  1. Właściwości okien
  2. Nowe okno – stary parapet wewnętrzny
  3. Parametry okien
  4. Do wyboru mamy różne typy szklenia okien.
  5. Montaż drzwi w kasecie
komentarze: 0 » tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz

Możesz używać następujące tagi i atrybuty HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>